abIData s.c. polityka bezpieczeństwa, szkolenia, audyt teleinformatyczny
home aktualności urząd złapany na ransomware

Urząd złapany na RANSOMWARECiekawe tłumaczenie urzędników z Urzędowa (sic!) odnośnie tego, dlaczego pani z sekretariatu dała się ?nabrać? i swoim działaniem sparaliżowała pracę urzędu.

"Ponieważ przesyłki są dostarczane do urzędu o różnych porach dnia, kurier rzeczywiście mógł nie zdążyć z jej przekazaniem. Osoba odbierająca pocztę elektroniczną tym się zainteresowała. W wiadomości był link z informacją, że pod wskazanym adresem można sprawdzić, co dzieje się z przesyłką. Pod linkiem była też informacja o naliczaniu opłaty za przechowywanie przesyłki przez pocztę w wysokości 50 zł za jeden dzień jeżeli przesyłka nie dotrze w ciągu 7 dni. Osoba pracująca w sekretariacie kliknęła w link podany w wiadomości. Sam e-mail nie zawierał wirusa, bo nasze systemy zabezpieczające by go wychwyciły. Dopiero po kliknięciu w podany link wirus zainstalował się w systemie komputerowym sekretariatu. Wirus zainfekował zarówno komputer jak też dyski sieciowe, które widział, szyfrując pliki. Po pewnym czasie na zainfekowanym komputerze pojawił się komunikat z wiadomością o haraczu. Trzeba było wpłacić pieniądze za odszyfrowanie danych ale nie było podanej konkretnej kwoty. O sprawie powiadomiliśmy prokuraturę i Wydział Zarządzania Kryzysowego w Lublinie ? mówi Jan Woźniak, burmistrz Urzędowa.

Niestety wirus częściowo sparaliżował pracę urzędu. Efekt jego działania był taki, że w kilku komputerach, które miały dostęp do dysku sieciowego zostały min. zaszyfrowane dokumenty. Niektórzy pracownicy nie mogli obsługiwać bieżących spraw z obawy czy cała sieć nie została zainfekowana. Chodziło przede wszystkim o referat podatków."

źródło: https://niebezpiecznik.pl/post/urzad-zlapany-na-ransomware/wiecej